KENDİ KENDİNE YARDIM EGZERSİZLERİ

Ekran Resmi 2015-06-04 14.45.25

 

Bacak boyu dengesini korumak için yatarak yaptığımız havlu egzersizinin ayakta uygulanma şeklidir. El ile bacak kalça altından terapistin uygulama esnasında gösterdiği şekilde yukarı doğru kaldırılırken, aşağıya doğru pompalama hareketi yapılacaktır.

Uzun süreli oturmalar, araç kullanma vs. sonrasında hemen uygulanmalıdır.


Egzersiz1

Bacak boyu dengesini korumak için yapılacak egzersizdir.  Her gün muhakkak sabah/akşam her iki bacağa da 4’er kere uygulanmalıdır.Uygulama esnasında terapistin gösterdiği şekilde bacağın önce rotasyonu, ardından  aşağıya doğru pompa hareketi yapar iken, havlu ile yukarıya doğru çekilecektir.Aynı egzersiz havlu kullanmak yerine, şekilde gösterildiği üzere el ile de yapılabilir


 

egz2a
eg2b
Egzersiz2

Bacak boyu dengesini korumak için yatarak yaptığımız havlu egzersizinin ayakta uygulanma şeklidir. El ile bacak kalça altından terapistin uygulama esnasında gösterdiği şekilde yukarı doğru kaldırılırken, aşağıya doğru pompalama hareketi yapılacaktır.
Uzun süreli oturmalar, araç kullanma vs. sonrasında hemen uygulanmalıdır.


 

eg3a
eg3b
Egzersiz3

Pelvis bölgesi dengesini sağlamak için yaptığımız bu egzersiz uygulama esnasında terapistin gösterdiği şekilde tek elimizin yumruk yapılarak kalça üzerinde baskı uygulaması esnasında, aynı bacağın ileri geri sallanması hareketi ile yapılacaktır.Her iki bacağa da (vücut ihtiyaç hissettiğinde/ağrı olduğunda) 10 adet sallama şeklinde uygulanacaktır


 

eg4a
eg4b
Egzersiz 4

Boyun  bölgesi için yaptığımız bu egzersiz uygulama esnasında terapistin gösterdiği şekilde her iki elimizin boynumuzun iki tarafında yukarıdan aşağıya doğru baskı uygulayarak kaydırılması esnasında, kafanın sağa ve sola çevrilmesi şeklinde yapılmaktadır.  Gün içerisinde fırsat buldukça tekrarlanabilir.


 

eg5a
eg5b
Egzersiz 5

Boyun  bölgesi egzersizini tamamladıktan sonra, özellikle kol bölgesi için yaptığımız bu egzersiz uygulama esnasında terapistin gösterdiği şekilde  elimiz ile aynı bölgeye baskı uygularken, diğer kolumuzun ileri geri sallanması ve aynı esnada kafanın da sağ ve sola çevirilmesi ile uygulanmaktadır.Kol ve kafa birlikte hareket etmelidir.


 

eg6
Egzersiz 6

Diz bölgesi için yaptığımız bu egzersiz uygulama esnasında terapistin gösterdiği şekilde diz kapağı nın önden ve arkadan sıkıştırılarak, baskı uygulanması ve diz eklemlerinin hareket ettirilmesi şeklinde uygulanacaktır.


 

Egzersiz 7

Poponun sıkılı, kalçanın önde, dizlerin kırık, omuzların geride ancak serbest pozisyonunda olan Denge egzersizini gün içerisinde istediğimiz kadar yapabiliriz.


 

eg8a
eg8b
Egzersiz 8

Özellikle sırt kaslarımız için yaptığımız bu çalışmada; Belimiz duvara sıfır, omuzlar duvara sabit, dizler kırık, her iki kol da mümkün olduğunca vücuda yakın iken, kollar ile iki yana doğru açma-kapama hareketi tekrarlanacak.  Gün içerisinde istenildiği kadar yapılabilir.  Ayrıca daha yoğun çalışmalar için yay  veya elastik bant ile yapılabilir.


 

IF

Egzersiz 9

Yüz kemikleri dengesi için yaptığımız bu egzersizde işaret ve orta parmağımız elmacık kemiklerimizi aşağıya doğru baskılarken, baş parmağımız ise alt çene kemiğimizin köşesinden ileriye doğru baskı  yapıyor.  Bu iki hareket ile aynı anda ağzımız  açılıp, yarım kapatılıyor.


 

eg10a

eg10b

eg10c

Egzersiz 10

Omurganın tek tarafını duvarın köşesine dayıyor ve duvar köşesinin terapistin eli olduğu hissi ile ona karşı rezistans göstererek tüm sırt omurlarımızı çalışırken, ellerimizi yürüyormuşcasına ileri geri sallıyoruz.  Daha sonra omurgamızın diğer tarafını çalışıyoruz.


 

IF

IF

IF

IF

IF

egson6

IF