B KAN GRUBU

(B) Kan Grubu’na Göre Beslenme

B Kan Grubu; Göçebeler, dengeli (hem et, hem ot) beslenenler.

Genellikle bu kan grubunu taşıyan insanlar dengeli, uyumlu ve yaratıcılardır.  B grupları diğer gruplardan daha ılımlıdır.  Birçok yönden B grupları olası seçeneklerin en iyisine sahiptir.  A grupları gibi zihinsel ve duygusal dengelerinin yanında O gruplarının keskin ve saldırgan fiziksel özelliklerine de sahiptir. Empati yeteneği gelişmiştir.

B grupları fiziksel egzersizin zihinsel dengelendiği tenis, yüzme, bisiklete binme, tırmanma gibi sporları tercih etmelidir.  Güçlü bağışıklık sistemleri vardır.  Beslenme ve çevresel değişikliklere karşı hemen adapte olabilirler.  Gerilim karşısında en yaratıcı tavır ile mücadele ederler.

B grubu insanlar genellikle dayanıklı bir yapıya sahip olmakla birlikte, MS, lupus ve kronik yorgunluk, strese karşı fazla kortizol üretimi, Tip I Diyabet, depresyon, düşük troid, yüksek tansiyon, obezite, hipoglisemi, hiperinsulinemia, çeşitli gripal enfeksiyonlar, bağırsakta sızıntı, idrar yolları enfeksiyonları, stafilokok enfeksiyonu, sinüzit enfeksiyonu, Alzheimer hastalığı riskini diğer kan gruplarından daha çok taşırlar.

B grubu diyeti etlerin ve sebzelerin en iyisine sahiptir.  Ancak kilo vermek isteyen B grupları kesinlikle mısır, tavuk, domates, tuzlu fıstık, susam, buğday, mercimek ve kabuklu deniz ürünlerinden uzak durmalıdır.  Süt ürünlerinin çoğunu tamamen sindirebilen tek kan grubu B’dir.  Genel olarak balık, hindi, süt ürünleri, patates, düşük glisemik endeksli sebzeler, ananas ve yeşillik tüketmeleri tavsiye edilir.

Besin maddelerinin B Kan Grubuna göre nasıl sınıflandırıldığını “Gıda Tablosu” bölümünden inceleyebilirsiniz.