KAN GRUBUNA GÖRE BESLENME

Öncelikle 1960’lı yıllardan beri Amerika’da ve bugün neredeyse her tarafta kabul gören “Kan Grubuna Göre Beslenme” şeklinin mucidi ve uygulayıcısı Dr. Peter J. D’Adamo’ya böyle bir beslenme programı ile insanlara daha sağlıklı ve uzun hayat şansı verdiği için teşekkür etmek isterim.  Kendisi ve çalışmaları hakkında daha detaylı bilgi almak için www.dadamo.com adresine tıklayınız.

Burada özeten anlatılan çalışma, tamamen Dr. Peter J.D’Adamo tecrübeleri ve kayıtları esas alınarak hazırlanmış ve tamamen bilgi edinme amaçlıdır.  İhtiyaç halinde bu işin eğitimini almış kişiler tarafından önerileri alınarak kullanılmasının doğru olduğunu düşünüyorum.

Kan grubumuz ve beslenme biçimi arasındaki bağ kulağa ilginç gelse de, aslında birbirleriyle direkt alakalıdır.  Eğer biz ne yiyorsak oysak, vücut hücrelerinin beslenmesi kan dolaşımı ile sağlanıyor ise kan grubuna uygun beslenmemiz çok önemlidir.

Bugün dünyada O kan grubu %40-45, A kan grubu %35-40, B kan grubu %4-11 ve AB kan grubu %0-2 arasındadır.

Sahip olduğumuz kan grubuna göre vücudumuz besin maddelerini üçe ayırır.  Yediğimiz takdirde ilaç gibi olanlar “faydalı gıdalar”, zehir etkisi gösterenler “zararlı gıdalar” ve direkt etki göstermeyenler “nötr gıdalar”.

Bizim kan grubuna göre beslenme programımızda esas olan zararlı gıdaları, beslenme alışkanlıklarımızın dışarısında tutmak olmalıdır.  Mümkün olduğunca faydalı ve nötr gıdaları tüketmek öncelik taşımalıdır.  Vücudun adaptasyonu ve aradaki fiziksel ve ruhsal değişikliği görmek için sadece 4 hafta boyunca zararlı gıdaları tüketmemek yeterlidir.  Elbette listelediğimiz zararlı gıdaların içerisinde kişinin, iki kuşaktır o gıdalar ile ilgili nasıl beslendiği çok önemlidir.  Bölgesel ve kişisel olarak değişiklik gösterebilir.  .

Dengeli bir beslenme programı ile kan grubuna uygun gıda tüketimi yapıldığı takdirde, vücutta su ve kas kaybı değil, yağ kaybı sağlanacak, özellikle bel bölgesindeki yağlarda azalma görülecektir.  Kişi tartı üzerinde göreceli olarak az bir kilo kaybı görse dahi, beden ölçüsü olarak incelme fazla olacaktır.